Skalní okno mezi Sedmihorkami a Hrubou Skálou

Geopark Český ráj je především neskutečně pestrá paleta přírodního a kulturního bohatství koncentrovaná na území o velikosti 833 kilometrů čtverečních mezi Mnichovým Hradištěm na západě a Novopackem na východě. Cílem Geoparku Český ráj, o.p.s., je informace o tomto bohatství populární formou předávat veřejnosti.

Náš kemp je si této unikátnosti Českého ráje jako jeden ze zakladatelů Geoparku Český ráj dobře vědom a je hrdý na to, že náš geopark je zatím jako jediný v naší republice nositelem značky UNESCO.

Idea geoparku je úzce spojená i s ochranou přírody a našeho kulturního dědictví. Vycházíme při tom z myšlenky, že ten, kdo našemu kraji porozumí a zamiluje si ho, bude přirozeně tíhnout i k jeho ochraně.

A v čem jedinečnost našeho kraje spočívá? Na neobvykle malém prostoru je tu k vidění mnoho různých kulturních zajímavostí a geologických jevů.

Určitě budete znát ikonicky známou zříceninu hradu Trosky vybudovanou na místě, kde před 16,5 mil. lety tekla žhavá láva a stoupala oblaka kouře. Asi jste už také slyšeli o unikátních Bozkovských jeskyních.

Nemusíte však chodit nikam daleko - přímo u nás v kempu můžete mít zároveň za svými zády pískovcové skalní věže Hruboskalského skalního města, u nohou meandrující tok říčky Libuňky a zároveň před sebou vidět majestátní obrys bývalé sopky Kozákov.

Nebo si můžete odskočit na naší stanovou louku Romantiku a pokochat se výhledem na středověký hrad Valdštejn.


Ten, kdo se ubytuje v našem penzionu Podháj, bude mít zase „co by kamenem dohodil“ k pramenům, které byly využívány již před sto lety k priessnitzovým léčebným kúrám.

Máte-li chuť se dozvědět o našem geoparku více, doporučujeme navštívit v Turnově Muzeum Českého ráje (mimo jiné expozice archeologická a mineralogická) a Kamenářský dům, nebo si udělat výlet do Nové Paky do Klenotnice drahých kamenů.

U nás v kempu pořádáme o letních prázdninách v rámci programů pro ubytované hosty broušení drahých kamenů a dále pravidelné exkurze s naším kolegou Vítkem nazvané „Procházka Hruboskalskem s Vítkem“. Ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy si během léta pro vás připravíme vždy několik interpretačních vycházek a na podzim takzvaný „kamenářský víkend“. O obou akcích dáváme vědět předem na fb a našich webových stránkách.

Tradiční oslavou našeho geoparku bývá na přelomu července a srpna v našem kempu Den Geoparku. Je to ideální akce pro rodinu s dětmi, na které si můžete společně vyzkoušet řadu tradičních dovedností a řemesel. A také třeba odvézt nějaký pěkný suvenýr.

Tak neváhejte a přijeďte do našeho kempu v geoparku Český ráj. Těšíme se na vás!